“U Federaciji BiH možemo očekivati masovniju vakcinaciju. Svaki dan dolazi veći broj vakcina i veći broj stanovnika je vakcinisan. Nakon kategorija stanovništva iznad 75 pa 70 godina života, imunizacija je krenula i među 60-godišnjacima. Imunizacija prosvjetnih radnika, policije, pa i skupina koje nisu u startu označene kao rizične, već se uveliko provodi. Sa svakom novom količinom vakcina koja nam pristigne i taj broj kategorija koje budu vakcinisane se proširuje”, kaže u intervjuu za Oslobođenje dr. Amila Bećirović, predsjednica Ljekarske FBiH.
DA LI JE KRIZNI ŠTAB MINISTARSTVA ZDRAVSTVA FBIH ODLUČIO KOJE KOLIČINE ĆE BITI PODIJELJENE PO KANTONIMA, MOŽEMO LI TIM KOLIČINAMA DA VAKCINIŠEMO BAR PRIORITETNE GRUPE?
– Federalni krizni štab direktno ne odlučuje o tome, nego Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH redovno distribuira sve pristigle količine vakcina kantonalnim zavodima, koji vakcine dalje distribuiraju po domovima zdravlja, a izabrani ljekari formiraju spiskove za imunizaciju, s tim što se spiskovi dostavljaju timovima za imunizaciju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
DETALJNIJE O NASTAVI
Te količine vakcina će biti dostatne za imunizaciju, između ostalog, i hroničnih bolesnika i onkoloških pacijenata.
U NEKIM ZEMLJAMA VEĆ SE SPOMINJE I TREĆA DOZA VAKCINE PROTIV KORONAVIRUSA. KAKVA SU VAŠA RAZMIŠLJANJA O TOME, DA LI ĆE BITI POTREBNA TREĆA DOZA I DA LI ĆE SE OVAJ SISTEM VAKCINACIJE PRIMJENJIVATI I KOD NAS?
– U razgovoru sa kolegama epidemiolozima saznajem da će vjerovatno biti potrebna i treća doza, za šta će oni dati prijedlog. Posljednju riječ će svakako dati stručnjaci.
ŠTA NAS ČEKA U SEPTEMBRU, KADA POČINJE NOVA ŠKOLSKA GODINA? DA LI ĆE UČENICI I STUDENTI POHAĐATI NASTAVU, IMATE LI VEĆ NEKE SMJERNICE O TOME?
– Jednu školsku godinu već smo završili u vanrednim uslovima. Obrazovni sistem se nakon početnih poteškoća uspio prilagoditi novonastaloj situaciji i školska godina je uspješno privedena kraju, tako da ukoliko za to bude potrebe, ovaj sistem kombinovane nastave može nastaviti da funkcionira. Ali o tome ćemo detaljnije govoriti na narednim sjednicama Kriznog štaba FMZ-a.
NEKE ZEMLJE VEĆ ŽELE VAKCINISATI I DJECU. DA LI SE RAZMIŠLJA O TAKVIM MOGUĆNOSTIMA I KOD NAS U DOGLEDNO VRIJEME?
– Nas ohrabruje što u BiH dolazi veća količina vakcina, te se nadamo da ćemo moći vakcinisati sve koji žele da se vakcinišu. Pozivamo sve one koji su neodlučni u pogledu vakcinacije da se prijave, da ne odbijaju ponuđenu vakcinu, jer ne postoji vrhunska niti loša vakcina. Sve vakcine protiv Covid-19 štite od teških oblika bolesti. Za djecu još nije odlučeno. Naravno, o tome će odlučivati tim epidemiologa Federalnog zavoda za javno zdravstvo.
KRIZNI ŠTAB FMZ-A DAO JE DA SE URADI SEKVENCIRANJE DELTA VARIJANTE KORONAVIRUSA. KAKVI SU PODACI KONKRETNO PO KANTONIMA, DA LI VEĆ SADA IMAMO INFORMACIJE O TOME KOLIKO JE OPASNIJA OVA VARIJANTA VIRUSA PO ZDRAVLJE STANOVNIŠTVA?
– Naravno, moguće je prisustvo i drugih sojeva, ali širenje delta soja bi bilo očekivano tokom četvrtog pandemijskog vala. Protivepidemijske mjere i dalje trebaju ostati na snazi. Delta soj je 60 posto infektivniji od alfa soja koji je do sada prisutan i koji je najvjerovatnije bio dominantan tokom trećeg pandemijskog vala. Glavni razlog brzog širenja koronavirusa su mutacije i razvoj novih sojeva te i delta soja koji se lakše prenosi s osobe na osobu i uopšteno je virulentniji u odnosu na prethodne sojeve. Mi trebamo iskoristiti povoljniju epidemiološku situaciju tokom jula i avgusta te vakcinisati sa dvije doze što više osoba mlađe i srednje životne dobi. Očekuje se da će novi val zahvatiti tu populaciju, jer nije procijepljena, a radi se o stanovništvu koje ima više kontakata.
KOJE EPIDEMIOLOŠKE MJERE I KADA PLANIRA DA UVEDE KRIZNI ŠTAB FMZ-A UKOLIKO SE SITUACIJA BUDE MIJENJALA I BUDE VIŠE ZARAŽENIH DELTA SOJEM?
– Određene epidemiološke mjere su još na snazi i treba da se poštuju u većem obimu. Svjesni smo činjenice da nam dolazi više dijaspore, više turista nego ranije, da naši građani putuju u druge zemlje i one sa nepovoljnijom epidemiološlom slikom. Na taj način postoji veća vjerovatnoća za ljude koji nisu vakcinisani da razviju simptome bolesti. Epidemiološka situacija je dobra, nema drastičnog porasta broja slučajeva, ali je neminovno da ćemo početkom septembra imati novi val. Na sve ovo nas navode podaci sa Color map na stranici ECDC-a (European Centre for Disease Prevention and Control), gdje veliki dio zelene postepeno prelazi u narandžastu nepovoljniju epidemiološku situaciju, a postoje i regije koje su tamnocrvene, sa teškom epidemiološkom situacijom.
S obzirom na to da znamo koliko je težak bio treći pandemijski val, koliko smo imali teško oboljelih, smrtnih slučajeva, moramo se pripremiti kao da će sigurno nastupiti četvrti val, koji bi mogao biti teži od prethodnog, bez obzira na veći broj preboljelih i vakcinisanih. Protivepidemijske mjere trebaju ostati na snazi i ne bi trebalo biti prekida, posebno mjere nošenja maski su značajne i treba da ih provode i oni koji su preboljeli Covid-19 i koji su vakcinisani. A svakako će Krizni štab FMZ-a reagovati pravovremeno.
KOLIKI JE STEPEN VAKCINACIJE ZDRAVSTVENIH RADNIKA?
– Veliki dio zdravstvenih radnika je vakcinisan, ali tačan podatak nemam. Zadatak i obaveza Ljekarske FBiH je da pravovremeno upozorava svoje članstvo, sve zdravstvene radnike i sve građane na dolazak novog opasnijeg vala Covid-19, kao i da im preporučujemo vakcinaciju. Poseban aspekt su zdravstveni radnici, od kojih bi trebalo da se vakciniše barem 95 posto, uključujući i one koji su preboljeli Covid-19, jer se ne zna koliko dugo traje imunitet nakon bolesti i vakcinacije. Iako je vakcinacija dobrovoljna, zdravstveni radnici trebaju biti vakcinisani u visokom postotku, pa i kroz razne metode motivacije za vakcinu. Ljekarska komora FBiH preporučuje da se već sada prikupe informacije o tačnom stanju kadra, opreme, prostora i finansija koje će biti dostupne u eventualnom novom valu epidemije.
Izvor: Oslobođenje