Prof. dr. Harun Brkić član Izvršnog odbora Ljekarske/Liječničke komore FBiH iz Tuzlanskog kantona, na “I Kongresu Ljekarske/Liječničke komore FBiH” aktualizirao je problem sudsko medicinskog vještačenja, imenovanja i izbora sudsko medicinskih vještaka.
„Važećim Zakonom o vještacima Federacije BiH iz 2008. godine propisani su uvjeti i postupak izbora i imenovanja vještaka, način izbora, reizbora vještaka koje vrši Ministarstvo pravde FBiH. Ministarstvo pravde imenuje i komisije za izbor i imenovanje u kojima se nalaze uglavnom pravnici, članovi advokatskih komora, državnog tužilaštva i suda i što je interesantno da federalni ministar pravde imenuje stručnjake iz oblasti medicine koji će biti u komisiji za izbor i imenovaje. I obično to budu patolozi ili neko od specijalista medicine rada i koji vrše izbor i testiranje sudsko medicinskih vještaka. Vrlo je malo ljekara koji se i bave sudsko medicinskim vještačenjem, osobito jer se sudsko medicinsko vještačenje najvećim dijelom odnosi na naknade nematerijane štete, procjene intenziteta tjelesnog oštećenja, kvalitetom liječenja, intenziteta bola, straha i slično, zbog čega se postavlja pitanje koliko o tome može govoriti sudsko medicinski patolog koji u toku svog rada nema uopće kontakta sa živim pacijentom. Da li je kompetentan da daje ocjenu?“, pojašnjava prof.dr. Brkić.
Potrebe za sudsko medicinskim vještacima iskazuju predsjednici sudova koje onda upućuju prema federalnom ministarstvu pravde, a federalno ministarstvo raspisuje konkurse o imenovanju tih vještaka. Čak i kontrola kvaliteta i reizbor vrši se periodično i opet su u tim komisijama predsjednici sudova, članovi advokatskih komora ili tužilaštava i oni provjeravaju sudsko medicinsko znanje odnosno kvalitet i dodatno doeduciraju sudsko medicinske vještake.
„Sve ovo je paradoks jer vrlo malo je medicinske struke uključeno u ovaj proces. Federalna liječnička komora bi trebala da se aktivnije uključi u proces izbora i imenovanja, te kontrole kvaliteta i edukacije sudsko medicinskih vještaka, naravno uz poštovanje stručnih udruženja koja postoje u FBiH. Federalna komora treba da pruži pomoć federalnom ministarstvu pravde da zajedno sa stručim udruženjima uputi prijedlog načina edukacije, načina izbora, kriterije za izbor i imenovanja sudsko medicinskih vještaka. Komora bi trebala slati te prijedloge federalnom ministarstvu pravde da bira vještake. U sadašnjem Zakonu stoji da komisija za izbore i imenovanje sudskih vještaka mora konsultirati stručna udruženja ukoliko postoje. Do sada ta komisija nikada nije konstituirana i sa stanovišta ovog postojećeg zakona postavlja se pitanje validnosti izbora svakog sudsko medicinskog vještaka na području FBiH“, zaključuje prof.dr. Brkić.