Čuti iz prve ruke od kolega sa terena iz svih kantona/županija, uslove u kojima rade ljekari, saslušati njihove sugestije i prijedloge, te na transparentan način pokazati šta radi krovna organizacija ljekara u Federaciji, bio je cilj “I Kongresa Ljekarske/Liječničke komore FBiH – afirmacija liječničke struke”. U ovom virtualnom događaju imali su priliku učestvovati ljekari zaposleni u svim nivoima zdravstvene zaštite sa područja cijele Federacije, a koji žele dobiti više znanja o radu Ljekarske/Liječničke komore FBiH i diskutovati o problemima u zdravstvu u FBiH. Nastojanje novog rukovodstva federalne ljekarske komore je doprinijeti poboljšanju uslova rada ljekara, ali i uopćeno dovesti do promjena u zdravstvenom sistemu.
Na samom početku programa Kongresa minutom šutnje i učenjem Fatihe odata je počast svim zdravstvenim radnicima koji su u borbi s COVID – 19 izgubili bitku za život.
„I Kongres Ljekarske/Liječničke komore FBiH – afirmacija liječničke struke“ organizovan je pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva FBiH, a ne bi bio moguć bez velike podrške naših donatora agencije Perfecta i web platforme medukacija.ba, te kompanija Novartis, Krka i Mark medical, te UNIQA osiguranje.
Plan rada predsjednice Ljekarske/Liječničke komore FBiH i saradnja sa Ministarstvom zdravstva FBiH
“Zbog velikog angažmana svih članova Ljekarske/Liječničke komore Federacije Bosne i Hercegovine u proteklih 16 mjeseci, te sticanja novih saznanja o Covid-19, kako patologiji tako i o liječenju, svim članovima Ljekarske/Liječničke komore Federacije Bosne i Hercegovine dodjeljuje se po 30 bodova”, kazala je ovom prilikom u svom uvodnom obraćanju dr. Amila Bećirović, predsjednica Ljekarske/Liječničke komore FBiH, zahvalivši se svim kolegama koji se mjesecima lavovski bore kako bi spasili što više života, radeći prekovremeno, bez odmora. Odluka je ovo koju je donio Izvršni odbor Ljekarske/Liječničke komore Federacije Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 07.06.2021. godine.
„No, moramo puno raditi kako bi sve što želimo i postigli“, nastavila je dr. Bećirović, napomenuvši prisutnima da je Ljekarska/Liječnička komora FBiH dio Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, ali i da je po prvi put član Ljekarske komore imenovan za člana komisije za formiranje novog tarifnika zdravstvenih usluga u FBiH. Održano je nekoliko sastanaka sa prof.dr. Vjekoslavom Mandićem, ministrom zdravstva FBiH koji je Ljekarskoj komori FBiH ponudio partnersku saradnju. Dogovoreno je da će Ljekarska komora uzeti učešće u procesu donošenja odluka koje se tiču ljekarske djelatnosti, cijene rada, uslova rada ljekara, stručne naobrazbe, polaganje stručnih, specijalističkih i subspecijalističkih ispita.
„Svima vama je poznato da je Plava knjiga 2014 dijelom historija i ne prati trend razvoja medicinskih nauka. Također trebali bi ponovo inicirati i aktivno učestvovarti u reformi zdravstva, rerviziji Pozitivne i Bolničke liste lijekova na nivou FBiH i svih drugih aktivnosti koje se tiču naše struke“, kazala je dr. Bećirović.
Mnogobrojni su problemi u čije riješenje se treba uključiti. Naša namjera je učestvovati na formiranju:
– Novog tarifnika zdravstvenih usluga u FBiH
– Standarda i normativa zdravstvene zaštite i nomenklature usluga u FBiH
– Insistirati na primjeni i poštivanju Zakona o liječništvu iz 2013.godine
– Inicirati i aktivno učestvovati u reformi zdravstva u FBiH
– Aktivno uzeti učešća u formiranju revizije Pozitivne i Bolničke liste lijekova na federalnom nivou
– Aktivnije uzeti učešća kao Lj/LKF BiH u formiranju kriznih štabova, plana rada, edukacije pomoći i samopomoći ljekara i pacijenata
– Telemedicinu dovesti u zakonske okvire
Od ove godine Ljekarska/ Liječnička komora FBiH ima za cilj aplicirati na EU projekte s ciljem stručnog usavršavanja mladih specijalista.
In vivo veritas
„Kao ljekari mi ne zaboravljamo ni svoje pacijente, oni moraju biti u središtu pažnje. Imamo obavezu da ih upoznajemo, obavještavamo, kroz posjetu njihovim udruženjima, o kvalitetu i načinu ostvarivanja usluga”, kazala je dr. Bećirović.
Dodala je, kako je “Naš glavni cilj povezati sve ljekare zdravstvenog sistema na način da se čuje glas svih ljekara iz svih zdravstvenih institucija kao krajnjih izvršilaca, do predstavnika u parlamentu, kao kreatora zdravstvene politike i zdravstvenog sistema, poručila je dr. Bećirović.
Izmjene Statuta i pravilnika Ljekarske/Liječničke komore FBiH
O izmjenama Statuta i pravilnika Ljekarske/Liječničke komore FBiH govorio je dr. Raho Spahović, predsjednik Izvršnog odbora Ljekarske/Liječničke komore FBiH. On je ukratko naveo koji su to dokumenti usvojeni, koje je potrebno izmjeniti, kao i koje dokumente tek treba usvojiti i koje tijelo Komore je nadležno za određene akte.
Skupština Ljekarske/Liječničke komore FBiH je nadležna da donese Statut, Poslovnik o radu Skupštine, Pravilnik o izboru i opozivu organa komore, Poslovnik o radu Izvršnog odbora, Pravilnik o finansijskom poslovanju, Pravilnik o radu Nadzornog odbora LJKFBIH.
Od ovih dokumenata još uvijek nisu donešeni Poslovnik o radu Skupštine, Pravilnik o izboru i opozivu organa komore, Pravilnik o finansijskom poslovanju i Pravilnik o radu Nadzornog odbora LJKFBIH.
„Poslovnik o radu Izvršnog odbora je sačinjen još 2013. godine, ali ne i usvojen. Potpisao ga je predsjednik Izvršnog odbora LJKFBIH iako to nije nadležnost IO već bi ga trebala usvojiti Skupština, nakon što ga u formi nacrta dostavi Izvršnom odboru. Skupština LjKFBiH ove dokumente uskoro bi trebala usvojiti“, pojasnio je dr. Spahović.
Akti koji su usvojeni i na osnovu kojih posluje LJKFBIH su Pravilnik o zajedničkim kriterijima za licenciranje, Pravilnik o sadržaju i izgledu registra, Pravilnik o stručnom usavršavanju, Kodeks medicinske etike i deontologije i Pravilnik o drugostepenom disciplinskom postupku.
„Neke pravilnike je potrebno definirati i zakonski regulirati kao nadležnost Komore. Prvenstveno tu mislim na Pravilnik o stručnom nadzoru. Pravo mjesto gdje rad struke treba da bude analiziran je Ljekarska komora. Komore u zemljama u okuženju imaju pravilnike i nadležne su da rade stručni nadzor po različitim pitanjima u zdravstvu, to finansira njihovo ministarstvo zdravlja. Mislim da bi to kod nas trebalo definirati kao nadležnost komore, prvenstveno u cilju zaštite članstva od medijskog senzacionalizma i paušalnih političkih interesnih tumačenja čisto stručnih problema, čemu smo svjedoci u posljednje vrijeme“, kazao je dr. Spahović.
Dodao je, kako je potrebno izraditi Pravilnik o privremenom i povremenom radu ljekara stranih državljana jer smo svjedoci da neki strani državljani, ljekari dolaze na teritorij Federacije BiH i bez ikakvih pravila i regulativa obavljaju praksu. Potrebno je izraditi Pravilnik o priznavanju stručnih zvanja i kompetencija jer u ovom momentu svjedoci smo da su medicinski fakulteti isključeni iz priznavanja stručnih zvanja.
„Neophodno je animirati članstvo u cilju dobijanja što kvalitetnijih rješenja, tako da vas molim da se uključite i one probleme koje ste primjetili na terenu dostavite nama kako bi ih mogli implementirati u postojeće pravilnike ili one koje je potrebno izraditi. Potrebno je pokrenuti inicijativu za neophodnu izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, a kojom bi se LjKFBiH dala značajnija uloga u kreiranju plana specijalizacija i subspecijalizacija, u cilju postizanja stvarnog znanja i kompetencija sukladno potrebama na terenu. Svjedoci smo da mnoge specijalizacije i subspecijalizacije jako lijepo zvuče na papiru, a nakon završetka subspecijalizacija i specijalizacija ne vladamo znanjem koje bi trebali usvojiti. Stoga je neophodno uskladiti stvarne kompetencije sa zvanjem“, poručio je na kraju svog izlaganja dr. Spahović.
Saradnja sa Ministarstvom zdravstva FBiH
Na I Kongresu Ljekarske/Liječničke komore FBiH prisutne je pozdravio i gospodin Vedran Marčinko, pomoćnik ministra zdravstva FBiH za pravne poslove i EU integracije.
„Novo rukovodstvo LJKFBIH Ima punu podršku federalnog ministarstva. Imamo želju da se uključimo u rješavanje problema koji se pojavljuju na terenu. Spremni smo odgovoriti na sva pitanja koja nam budu dostavljena i nastojat ćemo doći do rješenja“, poručio je Marčinko, podsjetivši da je zaštita zdravlja stanovništva jedan od 14 prioriteta koje je EU stavila pred BiH, a u okviru koje je planirana refora zakonodavstva u zdravstvu, što podrazumijeva specijalizacije, subspecijalizacije, školovanje kadra i slično i da će ministarsvo svakako raditi u tom smjeru.
„Ovo prilikom zahvalio bih se svim zdravstvenim radicima posebno ljekarima koji su podnijeli najveći teret u borbi protiv pandemije od samog početka do danas. Posebno se zahvaljujem predsjednici Komore dr. Amili Bećirović koja je pokrenula saradnju ljekarske struke sa federalnim ministarstvom zdravstva, kao jedinim ispravnim načinom za rješenjem mnogobrojnih problema ljekarana terenu“, kazao je Marčinko.