Sredinom avgusta ove godine predsjednica Ljekarske/Liječničke komore FBiH Amila dr Bećirović posjetila je Bosansko – podrinjski kanton Goražde, u kojem je održan sastanak sa predsjednicom Liječničke komore BPK dr. Vesnom Nemec Klisura i članovima ove komore Prim. Dr. Sabina Gušo, Prim.dr. Fuad Rovčanin, Prim.dr. Aldijana Begović, Prim.dr. Elvira Kazagić i dr. Emira Čeljo.
Srdačan prijem, kolegijalan i domaćinski odnos kolega iz Goražda, opravdao je nakanu predsjednice LJKFBIH da se lično upozna sa kolegama, te u njihovom okruženju porazgovara o uslovima i načinu rada, problemima s kojima se u ovom kantonu susreću ljekari.
BPK je najmanji kanton u Federaciji i u konstatnom je problemu nedostatka liječničkog kadra. U svim zdravstvenim ustanovama na području BPK uposlena su ukupno 54 ljekara, koji pružaju zdravstvene usluge stanovništvu ovog područja.
„Rijetke su službe gdje imamo dva ili više ljekara koji pružaju zdravstvenu uslugu. Zamislite u kakvoj se situaciji nađu kolege koje su 24 sata pripravne uz to povremeno imaju dežurtsvo u urgentnom centru i sve obaveze moraju uskladiti sa potrebama i obavezama svog osmočanovnog radnog vremena. O pojavi pregorijevanja na poslu, o prepoterećenosti, neposrednom i direktnom ugrožavanju zdravlja neposrednog nosioca posla niko više i ne misli, niti se razgovara. Jednostavno smo zatočenici svog poziva“, ponovila je ovom prilikom Prim. dr. Sabina Gušo.
Posebno je naglašen problem odlaska mladih ljekara u veće centre u FBIH, ali i na rad u inostranstvo. Samo iz BPK je u periodu 2018. -2021. godina otišlo 17 ljekara, od toga 14 specijalista, jer su uglavnom bili privučeni boljim naknadama za rad i boljim uslovima rada, kao i mogućnošću dodatne edukacije i sticanja novog znanja.
„Ljekarska komora BPK u svom sastavu ima značajan broj ljekara koji u svojoj oblasti medicine su jedini izvršioci u kantonu. Gdje nema već dugo ni mogućnosti da se još neko uputi na specijalizaciju. I ako ih uputimo na specijalizaciju, najveći dio naših specijalizanata u pola specijalizacije ili čak na kraju uzimaju drugi veći centri. Oni se ne vrate u Goražde,“ tvrdi Prim. dr. Vesna Nemec Klisura i dodaje „Trenutno smo nemoćni zaustaviti ovaj proces. Ali je pitanje do kada se može ovakvim načinom rada izdržati“.
U svemu tome, pojašnjava, pokušalo se iznaći rješenje na lokalnom nivou ali pravog, adekvatnog rješenja nije bilo.
Smatraju da treba animirati institucije federalnog nivoa da sa ozbiljnošću shvate trenutnu situaciju na području BPK i drugim manjim kantonima, te pokušaju kroz novčanu podršku u budžetu planirati posebna sredstva koja bi bila davana za zapošljavanje u ovako malim kantonima u kojima je iz godine u godinu problem nedostatka ljekarskog kadra sve više naglašen.
„Ja sam jedini anesteziolog u cijelom kantonu i ako sam ja odsutna, staje cijeli operativni program u kantonu, traže se sva moguća alternativna rješenja“, kazala je Prim. dr. Elvira Kazagić.
Dok su u većim kantonima ljekari na birou za zapošljavanje, u BPK mogu birati specijalizacije.
„Potrebno je animirati veće kantone koji u Zavodima za zapošljavanje imaju registrovane nezaposlene doktore medicine da pokušaju na neki način usmjeravati mlade kolege da prva radna iskustva steknu u manjim kantonima gdje nedostaje kadra“, prijedlog je dr. Gušo.
Razgovarano je i o počasnom zvanju primarijus.
„Federalna komora bi trebala zatražiti da se izjednače prava primarijusa na nivou FBiH. Primarijat je isti za sve, prema tome smatram da primarijat ako se plaća treba biti jednako plaćen za sve“, kazala je dr. Nemec Klisura. Dr. Bećirović se složila s mišljenjem predsjednice Ljekarske komore BPK da svi primarijusi u FBiH trebaju imati jednaka primanja na osnovu ovog zvanja i da se na izjednačavanju statusa treba raditi.
Također je naglasila da će se Ljekarska/Liječnička komora FBiH više angažirati i pokušati pronaći način da mlade ljekare animira da posao potraže i iskustvo steknu i u manjim sredinama. Sastanak je završen u izuzetno prijateljskom razgovoru, na obostrano zadovojstvo svih prisutnih.
Nakon Goražda, dr. Bećirović predsjednica Ljekarske/Liječničke komore FBiH održala je sastanak i sa predstavnicima Ljekarske komore Kantona Sarajevo.
Sastanku su prisustvovali prof.dr. Ksenija Miladinović, predsjednica LJKKS, prim.dr. Harun Bilalović, generalni sekretar ove komore, te članovi prim.dr. Ahmed Katiča, dr. Diana Čustović – Ibrahimović i dr. Aida Pošković.
Prof.dr. Miladinović pohvalila je ideju za održavanje Kongresa Ljekarske/Liječničke komore FBiH, koji se održao 14. juna 2021. godine, jer su se prvi put na jednom mjestu mogle čuti različite ideje kojima bi se mogao poboljšati zdravstveni sistem u FBiH ali i problemi sa kojima se susreću ljekari u svom radu, a koji su različiti od kantona do kantona. No, jedan problem se pokazao jednakim za sve sredine, a to je slaba uključenost ljekara u procese odlučivanja koji se tiču zdravstva.
Predsjednica LJKFBiH se zahvalila na odvojenom vremenu, a zatim sa članovima Ljekarske komore Kantona Sarajevo podijelila dosadašnje aktivnosti rukovodstva federalne ljekarske komore i planove za naredni period.
„Uloga ljekara u odlučivanju mora biti veća, mora se čuti glas struke, a ne da o nama i našem radu, uslovima i potrebama odlučiju drugi profili. Uključivanje ljekara u proces odlučivanja i pronalaženje rješenja je ključan kako bi se došlo do kvalitetnih rješenja“, kazala je dr. Miladinović.
Jedan od problema koji je istican već neko vrijeme, a na koji su ukazali između ostalih i članovi Ljekarske Komore Kantona Sarajevo, jeste polaganje stručnih ispita u Banja Luci, a ne u Sarajevu, zbog čega je dr. Bećirović iskoristila priliku da na ovom sastanku upozna članove LJKKS sa aktivnostima koje je Federalna ljekarska komora poduzela, angažujući se maksimalno u posredovanju između Ministarstva zdravstva FBiH i Udruženja studenata BOHEMS-a, što je rezultiralo utrostručenim brojem rokova za polaganje.
„Početkom avgusta, pred komisijom Ministarstva zdravstva FBiH, stručni ispit su položila 33 doktora medicine. Ovaj trend bi trebao biti nastavljen i u narednom periodu i vrlo smo sretni što smo uspjeli u koordinaciji između ministarstva i mladih ljekara, te učinili polaganje u Sarajevu dostupnim za sve u najkraćem mogućem roku“, naglasila je dr. Bećirović.
Razgovarano je i u o izmjenama pravilnika o specijalizacijama i subspecijalizacijama.
„Predlažemo da se razdvoje Pravilnik o specijalizacijama i Pravilnik o subspecijalizacijama s obzirom da se ni uvjeti, ni trajanje, ni planovi obavljanja, kao ni mjesta obavljanja specijalizacije i subspecijalizacije ne podudaraju“, pojasnila je dr. Bećirović, s čim su se predstavnici sarajevske Komore složili.