Federalno ministarstvo zdravstva, u saradnji sa Uredom Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini, organiziralo je 06. aprila 2023. godine, u hotelu Hills u Sarajevu, svečanost povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, kao i dodjelu priznanja počasnog zvanja primarijus zdravstvenim radnicima Federacije Bosne i Hercegovine za 2022. godinu.
Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana zdravlja je „Zdravlje za sve“, a u Federaciji BiH tema je fokusirana i na muško zdravlje, prvenstveno u kontekstu prevencije malignih oboljenja.
„Kako bismo dostigli univerzalnu zdravstvenu pokrivenost i kako bi moto ‘zdravlje za sve’ postao realnost, potrebno je osigurati pristup visoko kvalitetnim zdravstvenim uslugama, profesionalne zdravstvene radnike koji su garancija kvalitete usluge, ali i spremnost i odlučnost cjelokupnog društveno – političkog sistema da investira u univerzalnu zdravstvenu pokrivenost. Ujedno zdravstvo se mora prestati posmatrati kao trošak, već investicija u zdravu budućnost ove zemlje“, istakla je pomoćnica federalnog ministra zdravstva, dr. Marina Bera.
Tokom svečanosti, dodijeljena su i počasna zvanja primarijus zdravstvenim radnicima u Federaciji BiH. Odlukom Federalnog ministarstva zdravstva, počasno zvanje primarijus dobilo je 115 zdravstvenih radnika.
Dodjela primarijata organizuje se svake godine u sklopu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja.
Tim povodom Federalno ministarstvo zdravstva u saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) i Udruženjem oboljelih od raka prostate FBiH, organiziralo je i stručni skup, s fokusom na temu ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Zdravlje za sve“, osvrt na muško zdravlje i prevenciju malignih bolesti kod muškaraca.
Kako je u pauzi spomenutog skupa novinarima kazao specijalni predstavnik SZO-a za BiH Erwin Cooreman, Svjetski dan zdravlja je prilika za animiranje stanovništva o rizicima koje nose određene bolesti, te da je ove godine u središtu ineteresovanja zdravlje muškaraca s akcentom na rak prostate.
– U proteklim godinama smo se fokusirali na zdravlje žena i djece, na mentalno zdravlje i stanje okoliša, a ove godine ćemo se fokusirati na zdravlje muškaraca – izjavio je Cooreman, navodeći kako rak prostate najčešće pogađa muškarce iznad 50 godina života.
U tom kontekstu, istaknuo je imperativ širenja svijesnosti među muškarcima, odnosno značaju njihovog blagovremenog informiranja o značaju ranog otkrivanja raka prostate, u fazi u kojoj je ta bolest u potpunosti izlječiva, podsjećajući kako se radi o laganom dijagnostičkom pregledu.
Pomoćnica federalnog ministra zdravstva Marina Bera ocijenila je značajnim da se javnost animira o značaju tema koje se odnose na prevenciju i liječenje određenih bolesti, te podizanje svijesti na tom planu.
– Ove godine smo se usmjerili na muško zdravlje, odnosno karcinom prostate i karcinom testisa, ne umanjujući značaj ostalih karcionoma – izjavila je Bera, potcrtavajući značaj prevencije i ranog otkrivanja malignih bolesti.
Dodala je kako se radi o bolestima o kojima se mnogo manje govori u javnosti, te da se muškarci, gotovo u pravilu, rijeđe javljaju liječnicima i manje govore o svojim zdravstvenim problemima.
Značaj ranog otkrivanja bolesti potcrtao je i predsjednik Udruženja oboljelih od raka prostate FBiH Sead Sefić, upozoravajući na alarmantno stanje kada se radi o riziku od raka prostate, koji najčešće pogađa stariju mušku populaciju, kao i od raka testisa, koji se javlja i u mlađoj životnoj dobi.
Po njegovim riječima, potrebno je javno progovoriti o tome problemu, a na što upućuju aktuelni trendovi učestalosti spomenutih oboljenja.
Sefić ističe kako je potrebno otkloniti stigmu i predrasude koje, nerijetko, prate muško zdravlje, te da u tom pogledu muškarcima mogu biti uzor žene koje suočene s rakom dojke i rakom grlića maternice redovno posjećuju liječnike, testiraju se i prate stanje vlastitog zdravlja.
U nastavku ovog stručnog skupa upriličena je svečana dodjela prmarijata, odnosno počasnog zvanja primarijus, zdravstvenim djelatnicima Federacije BiH koji su se dokazali predanim radom i zalaganjem, kao i brigom o pacijentima, štiteći tako dignitet vlastite profesije i struke.
Sudionike skupa pozdravio je i premijer Federacije BiH Fadil Novalić, koji je prisustvovao svečanoj dodjeli primarijata te uputio čestitke dobitnicima tog počasnog zvanja.
Obraćajući se tim povodom, istaknuo je značaj koji sektor zdravstva predstavlja za sveukupni društveni napredak i razvoj.
U tom je kontekstu podsjetio na konkretne korake koje je Vlada FBiH poduzela kako bi stanje u zdravstvu podigla na viši nivo, uključujući značajna izdvajanja/transfere koji su u međuvremenu realizirani.
Dodao je kako je, istovremeno, unapređen zakonski okvir u sklopu tog sektora, a što je, između ostalog, rezultiralo i donošenjem Zakona o konsolidaciji zdravstva.
Svjetski dan zdravlja (World Health Day) obilježava se 7. aprila svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a ove godine, ujedno se obilježava i 75. godišnjica osnivanja ove organizacije.
Prvi sastanak Svjetske zdravstvene skupštine koju je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija održan je 1948. godine. Odlukom Skupštine 7. april određen je za Svjetski dan zdravlja i počeo se slaviti od 1950. godine.
Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje, a čime bi se skrenula pažnja na prioritetna područja koja su u fokusu WHO-a.
Intencija WHO-a jeste da se aktivnosti vezane za tu određenu temu, ne odnose samo na dan 7. april, nego da se o njima vodi računa tokom cijele godine.
Način je to da se promovira novi pogled i pristup pitanju zdravlja čovjeka modernog doba, ali i čovječanstva u cjelini, koji su izloženi brojnim izazovima, uključujući klimatske promjene, globalno onečišćenje, te rizik od pandemija i drugih pošasti.
FENA